Екологія інформації як один з пріоритетів сучасної державної інформаційної політики

О.С. Твердохліб1
1. Національна академія державного управління при Президентові України (м. Київ, Україна)
Цитувати як:
Tverdokhlib, O. S. (2018). Information ecology as one of priorities in the modern state information policy. Marketing and Management of Innovations, 1, 362-370. http://doi.org/10.21272/mmi.2018.1-28

Стаття присвячена дослідженню поняття екології інформації як одного з пріоритетів державної інформаційної політики, яка на сьогодні є складно структурованим та багатоаспектним напрямом публічної політики України. На підставі проведеного дослідження сформовано загальне бачення цього феномена як міждисциплінарного підходу щодо специфіки впливу інформації на соціальні системи та соціальні інститути в сучасних умовах розвитку суспільства. Автором доведено важливість та нагальність запровадження відповідних заходів, а також наголошено на недостатності напрацювань в цьому напрямку у вітчизняному науковому дискурсі. Охарактеризовано підходи зарубіжних дослідників до розуміння й трактування цього явища, а також зазначено перспективні напрями упровадження елементів екології інформації в сучасну практику державного управління України.

інформація, державна інформаційна політика, державне управління інформаційною сферою, публічна політика, екологія інформації, інформаційне суспільство

1. Гузенко Т. Екологія як безперечний тренд інформаційного суспільства / Т. Гузенко // Гуманітарний вісник ЗДІА. – 2011. – № 45. – С. 95-102.
  2. Джинчарадзе Н. Інформаційна культура : монографія / Н. Джинчарадзе. – К. : Українські пропілеї, 1999. – 148 с.
  3. Інформаційна екологія: проблеми та перспективи / М.О. Сидоренко, Т.М. Дмуховська, І.В. Завгородній, К.М. Сокол // Медицина сьогодні і завтра. – 2014. – № 4 (65). – С. 141-143.
  4. Нестеряк Ю.В. Визначення та узагальнення пріоритетів державної політики України в інформаційній сфері / Ю.В. Нестеряк // Публічне управління та митне адміністрування. – 2015. – № 2 (13). – С. 98-103.
  5. Рахматуллина Н.И. Информационная экология: подходы к определению понятия [Електронний ресурс] / Н.И. Рахматуллина. – Режим доступу : http://sociosphera.com/publication/conference/2014/230/informacionnaya_ekologiya_ podhody_k_opredeleniyu_ponyatiya/.
  6. Babik W. Ekologia informacji / W. Babik. – Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014. – 202 р.
  7. Capurro R. Towards an information ecology / R. Capurro // Information Quality : Proceedings of the International seminar (Copenhagen, 23–25 Aug. 1989) / Royal School of Librarianship ; ed. I. Wormell. – London : Taylor Graham, 1990. – Р. 122-139.
  8. Davenport T.H. Information Ecology: Mastering the Information and Knowledge Environment / T.H. Davenport, L. Prusak. – New York : Oxford University Press, 1997. – 229 p.
  9. Ekologia informacji a kultura informacyjna społeczeństwa : monografia naukowa / pod redakcją B. Taraszkiewicz ; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału, Biblioteka Uczelniana Akademii Pomorskiej, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku. – Słupsk, 2016. – 253 р.
  10. Ekologia informacji jako wyzwanie dla edukacji i bibliotekarstwa XXI wieku : monografia naukowa / pod redakcją Beata Taraszkiewicz. – Słupsk, 2015. – 187 р.
  11. Ekologia informacji w e-społeczeństwie : monografia naukowa / pod redakcją Beata Taraszkiewicz. – Słupsk, 2014.
  12. Ekologia informacji w regionalnym środowisku edukacyjnym : monografia naukowa / pod redakcją Beata Taraszkiewicz. – Słupsk, 2013.
  13. Fedorowicz J. Interorganizational Ecology and Information Visibility / Jane Fedorowicz, Janis L. Gogan, Amy W. Ray // Americas Conference on Information Systems (AMCIS) 2003 : Proceedings, 2003. – P. 2775-2783.
  14. Lorenz M. Information Ecology of a University Department / M. Lorenz // Information Ecology and Libraries : Proceedings of the International Conference / Red. J. Steinerová. – Bratislava, 2011. – P. 53-65.
  15. Malhotra Y. Information Ecology and Knowledge Management: Toward Knowledge Ecology for Hyperturbulent Organizational Environments / Y. Malhotra // Encyclopedia of Life Support Systems (EOLSS) / D. L. Kiel (ed.). – Oxford : Eolss Publishers, 2002.
  16. Stalder F. Information Ecology [Електронний ресурс] / F. Stalder ; McLuhan Program in Culture and Technology, 1997. – Режим доступу : http://felix.openflows.com/html/infoeco.html.
  17. Stepp J. R. Prospectus for Information Ecology / J. R. Stepp // Georgia Journal of Ecological Anthropology. – 1999. – Vol. 3. – P. 39-73.
  18. The Information Ecology of Social Media and Online Communities / T. Finin, A. Joshi, P. Kolari [et al.] // AI Magazine. – 2008. – Fall. – P. 77-92.