Методичний підхід щодо визначення рівня сприятливості зовнішнього середовища до розвитку підприємств

О.П. Косенко1, Р.О. Побережний1, М.С. Пантелєєв1, Н.М. Побережна1
1. НТУ “Харківський політехнічний інститут” (м. Харків, Україна)
Маркетинг інновацій
Англійська
DOI:
10.21272/mmi.2018.1-01

Запропоновано методичний підхід до визначення рівня сприятливості зовнішнього середовища до розвитку машинобудівних підприємств, який враховує розподіл середовища на загальне та інноваційне-інвестиційне. Доведено доцільність використання багатовимірного факторного аналізу для обґрунтування системи часткових та узагальнюючого показників сприятливості. Результати дослідження проілюстровано на прикладі машинобудівних підприємств Харківського промислового регіону.

управління підприємством, розвиток, інноваційно-інвестиційне середовище, рівень сприятливості, інтегральна оцінка

1. Ансофф И. Новая корпоративная стратегия : монография / И. Ансофф. – Санкт-Петербург : Питерком, 1999. – 416 с.
  2. Grant R.M. The Resource-Based Theory of Competitive Advantage : Implications for Strategy Formulation / R.M. Grant // California Management Review. – California : SQD, 2008. – Vol. 33-3. – P. 114-134.
  3. Giannopoulos G. The Use of the Balanced Scorecard in Small Companies [Electronic resource] / G. Giannopoulos, A. Holt, Eh. Khansalar // International Journal of Business and Management. – Ottawa : Canadian Center of Science and Education, 2013. – Vol. 8. – Issue 14. – P. 1-22. – Access mode : http://dx.doi.org/10.5539/ijbm.v8n14p1.
  4. Должанський І.З. Стратегія управління діяльністю підприємства на основі збалансованої системи показників : монографія / І.З. Должанський, І.М. Ягнюк. – Донецьк : СПД Купріянов В.С., 2012. – 213 с.
  5. Проблеми і перспективи ринково-орієнтованого управління інноваційним розвитком : монографія / С.М. Ілляшенко, Н.П. Ткачова та ін. / за ред. д-ра екон. наук, проф. С.М. Ілляшенка. – Суми : ТОВ “Друкарський дім “Папірус”. – 2011. – 644 с.
  6. Манойленко О.В. Формування методичного підходу фінансової оцінки реалізації цілей інноваційної політики підприємства / О.В. Манойленко, Є.М. Строков // Вісник Національного технічного університету “ХПІ” : Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків : НТУ “ХПІ”. – 2013. – № 21 (994). – С. 135-145.
  7. Минцберг Г. Школы стратегии : стратегическое сафари : экскурсия по дебрям стратегии менеджмента / Г. Минцберг, Б. Альстрэнд, Д. Лэмпел; пер. с анг. Д. Раевская, Л. Дарук. – Санкт-Петербург : Питер, 2002. – 300 с.
  8. Мозенков О.В. Управління стратегічним розвитком підприємства: методологія, інструментарій, організація : монографія / О.В. Мозенков. – Харків : Видавництво “Одіссей”. – 2008. – 288 с.
  9. Rigby D.K. Management Tools 2013 [Electronic resource] / D.K. Rigby. – Boston : Bain & Company Inc, 2013. – Access mode : http://www.bain.com/publications/articles/management-tools-2013-an-executives-guide.aspx.
  10. Товажнянський В.Л. Антикризовий механізм сталого розвитку підприємства : монографія / В.Л. Товажнянський, П.Г. Перерва, Л.Л. Товажнянський, І.В. Гладенко, Т.О. Кобєлєва, Н.П. Ткачова ; за ред. проф. П.Г. Перерви П.Г. та проф. Товажнянського Л.Л. – Харків : Віровець А.П. “Апостроф”. – 2012 – 705 с.
  11. Перерва П.Г. Визначення ефективності використання виробничого потенціалу машинобудівного підприємства / П.Г. Перерва, Н.М. Побережна // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2012. – № 2. – С. 191-198.
  12. Пономаренко В.С. Стратегічне управління розвитком підприємства / В.С. Пономаренко, О.І. Пушкар, О.М. Тридід.  – Харків : Вид. ХДЕУ. – 2002. – 640 с.
  13. Раєвнева О.В. Управління розвитком підприємства: методологія, механізм, моделі : монографія. / О.В. Раєвнєва.  – Х. : ВД “ІНЖЕК”. – 2006. – 496 с.
  14. Томпсон А.А. Стратегический менеджмент. Искусство разработки и реализации стратегии / А.А. Томпсон, А.Дж. Стрикленд ; пер. с англ. под ред. Л.Г. Зайцева, М.И. Соколовой. – Москва : Банки и биржи, ЮНИТИ, 1998. – 576 с.
  15. Шматько Н.М. Організація планування структурних змін у процесі розвитку промислового підприємства / Н.М. Шматько // Збірник наукових праць ХНЕУ імені С. Кузнеця : Управління розвитком. – Харків : ХНЕУ імені С. Кузнеця. – 2016. – № 4. – С.138-143.
  16. Ястремська О.М. Стратегічне управління інноваційним розвитком підприємства / О.М. Ястремська, Г.В. Верещагіна. – Харків : ВД “ІНЖЕК”. – 2010. – 392 с.
  17. Побережний Р.О. Алгоритмічна модель формування стратегічного профілю машинобудівного підприємства: практичний аспект / Р.О. Побережний // Бізнес Інформ. – Харків : ХНЕУ. – 2015. – № 3. – С. 83-92.
  18. Побережний Р.О. Напрями аналізу зовнішнього середовища з позиції сприятливості до розвитку сучасного підприємства / Р.О. Побережний // Забезпечення стійкого економічного розвитку країни: можливості та перспективи : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (21–22 жовтня 2016 року). – Львів : ЛЄФ. – 2016. – С. 75-77.
  19. Стратегія сталого розвитку “Україна-2020” : офіційний текст ухвалений Президентом України 12 січня 2015 року [Electronic resource] / М-во юстиції України. – Київ : Ін Юре, 2015. – Access mode : http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/5/2015.
  20. Україна-2015 : статистичний збірник [Electronic resource] / відп. за вип. О.А. Вишневська. – Київ : Державна служба статистики. – 2016. – 27 с. – Access mode : https://ukrstat.org/uk/druk/publicat/kat_u/publ1_u.htm.
  21. Україна в цифрах 2015 року : статистичний збірник [Electronic resource] / за ред. І.М. Жук ; відп. за вип. О.А. Вишневська. – Київ : Державна служба статистики. – 2016. – 239 с. – Access mode : https://ukrstat.org/uk/druk/publicat/kat_u/publ1_u.htm.