Ідентифікація корпоративних ситуацій у системі інтелектуального управління підприємством

Хорольський Валентин Петрович, Хорольська Олена Валентинівна, Хорольський Костянтин Дмитрович, Рибалко Людмила Павлівна
Проблеми управління інноваційним розвитком

Розроблено методику ідентифікації виробничих ситуацій та розглянуто технології ситуаційного управління бізнес-процесами експортоорієнтованих підприємств Групи «Метінвест». Подано моделі управління ресурсами та методи побудови правил – продукцій «якщо, …, то…» вибору оптимальних траєкторій виконання портфеля замовлень. На базі синтезу ситуацій і стратегій управління внутрішніми і зовнішніми клієнтами за співвідношенням дохідність – ризик виконано ідентифікацію кількісних та якісних характеристик ресурсів, розроблено підхід до побудови сучасних інтелектуальних систем управління підприємством. На базі архітектури ARIS і ситуаційно-антикризового центру Групи «Метінвест» розроблено інструменти взаємодії інтелектуальної системи управління з показниками продуктивності, фінансової стійкості, рентабельності власного капіталу та траєкторії виконання портфеля замовлення на рівні цехів дробарної фабрики (внутрішній портфель) та рудозбагачувальної фабрики. Наведено практичні результати використання ситуаційних моделей у системі інтегрованого управління підприємством.

ситуація, модель, ресурси, ідентифікація, виробництво, дохід, ризик, правило – продукція, інтелектуальна система, управління

1. Шеер Август-Вильгельм. Бизнес-процессы: Основные понятия. Теория. Методы / Август-Вильгельм Шеер. –  2-е изд., пер. и доп. – Москва : Весть – Мета технология, 1999. – С. 152.
  2. Хорольський В.П. Інтелектуальна система управління корпоративним підприємством із використанням збалансованої системи показників / В.П. Хорольський, Л.П. Рибалко, О.В. Хорольська // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2016. – №2. – С. 188-202.
  3. Реинжиниринг бизнес-процессов : учебник / Н.М. Абдикеев, Т.П. Донько, С.В. Ильдеменьков, А.Д. Киселев. – 2-е изд. испр. – Москва : Экспо, 2007. – 592 с.
  4. Хорольський В.П. Інтегроване інтелектуальне управління технологічними процесами в економічних системах корпоративних підприємств гірничо-металургійного комплексу : монографія / В.П. Хорольський. – Дніпропетровськ : Січ, 2008 – 448 с.
  5. Kimbal R. The data Warehouse Toolkit: Practical Techniques for Building Dimensional Data Warehouse. – John Willey and Sons, 1996.
  6. Дослідження техніко-економічних показників гірничодобувних підприємств України та ефективності їх роботи в умовах змінної кон’юнктури світового ринку залізорудної сировини : монографія / Є.К. Бабець, І.Є. Мельникова, С.Я. Гребенюк, С.П. Лобов ; за ред. Є.К. Бабця; НДГРІ ДВНЗ «КНУ». – Кривий Ріг : Вид. Р.А. Козлов, 2015. – 319 с.
  7. Рябикіна Н.І. Теоретико-методологічні засади оцінки та оптимізації використання потенціалу промислового підприємства (на прикладі гірничозбагачувальних підприємств) : автореф. дис. … канд.. екон. наук : спец. 08.06.01 «Економіка, організація та управління підприємствами» / Н.І. Рябикіна. – Одеса, 2003. – 19 с.
  8. Клименко О.О. Управління діяльністю гірничо-збагачувальних комбінатів в умовах організаційно-структурної перебудови : монографія / О.О. Клименко. – Дніпропетровськ : Національний гірничий університет, 2010. – 124 с.
  9. Бєлкіна І.А. Економіко-математичне моделювання впливу режимів рудоподачі на ефективність використання економічного потенціалу гірничо-збагачувального підприємства : монографія / І.А. Белкіна, Р.М. Лепа, Є.В. Кочура. – Дніпропетровськ : Національний гірничий університет, 2013. – 123 с.
  10. Хорольський К.Д. Управління розвитком інвестиційно-інноваційної діяльності в гірничо-добувній промисловості України [Електронний ресурс] / К.Д. Хорольський // Ефективна економіка. – 2014. – № 3. – Режим доступу : www.economi.nayka.com.ua.
  11. Бир С. Мозг фирмы / С. Бир ; пер. с англ. – Москва : Радио и связь, 1993. – 416 с.
  12. Хан Д. Стоимостно-ориентированная концепция контроллинга / Д. Хан, Х. Хунгенбер. – Москва : Финансы и статистика, 2006. – 920 с.
  13. Згуровский М.З. Интегрованные системы оптимального управления и проектирования : учеб. пособие / М.З. Згуровский. – Киев : Высш. шк., 1990. – 351 с.
  14. Хорольська О.В. Процесно-вартісне управління підприємством гірничо-металургійного комплексу / О.В. Хорольська // Вісник Хмельницького національного університету. – 2015. – № 3. – С. 189-194.
  15. Хорольський К.Д. Технологічно-інноваційна стратегія розвитку гірничо-металургійного кластеру регіону / К.Д. Хорольський // Інвестиції : практика та досвід. – 2014. – № 7 – С. 133-135.